Новини Корупції

Корупція в «Укрзалізниці» затьмарює розкрадання в «Укроборонпромі»: шокуючі цифри

Сліди тягнуться прямо в АП і БПП. І все це — в інтересах Росії.

«Бідна» «Укрзалізниця»

Корупційні оборудки в українській оборонці шокували громадськість. Однак мало хто знає, що ці схеми працюють і в «Укрзалізниці» зі значно більшим розмахом і завзяттям. А розкрадання перевалюють за мільярд гривень.

Про це свідчить розслідування громадської організації «Zалізниці без корупції», яка моніторить корупціогенні фактори у системі публічних закупівель «Укрзалізниці».

В тему: До розкрадання грошей на оборону причетна вся зграя Порошенко — від депутата до генпрокурора

Далі мова про корупційні схеми з вагонними повітророзподільниками 483-А — запчастинами, які відповідають за гальмування поїзда. В Україні офіційно ці пристрої не виробляє ні одна компанія. Їх виробляє тільки російський ВАТ «МТЗ Трансмаш». Однак, на відміну від деталей для військової техніки, повітророзподільники з Росії офіційно продаються в Україну, а «МТЗ Трансмаш» навіть має офіційного дилера — ТОВ «Укрспецкомплект».

Повітророзподільник 483-А

У 2016-му УЗ оголосила про відродження виробництва вантажних вагонів на власних заводах, а це свідчило про великих замовленнях російських деталей і великих контрактах. Ну і, звичайно ж, залізниця не збиралася купувати повітророзподільники безпосередньо у дилера, а купувала запчастини у російського виробника через фіктивні фірми-прокладки.

Як працювало посередництво на російських деталях?

У тому ж 2016-му створюється цілий ряд фіктивних компаній, які розігрують між собою всі тендери, де фігурують повітророзподільники 483-А. Спочатку закупівлі розігрує трійка нашвидку створених компаній ТОВ «Українська машинобудівна техніка», ТОВ «Технорейлгруп» і їх постійний формальний конкурент — ТОВ «Українська большегрузная техніка» (укр.: ТОВ «Українська машинобудівельна техніка», ТОВ «Технорейлгруп», ТОВ «Українська великовантажна техніка» відповідно — А)

За лічені місяці існування фіктивні фірми виграють тендери на сотні мільйонів гривень, а вартість закупок УЗ завищувала в 2,5 рази. Так у 2017 році у дилера ВАТ «МТЗ Трансмаш» — ТОВ «ПО «Укрспецкомплект» повітророзподільники 483-А можна було придбати в роздріб за ціною 16 380 грн з ПДВ за штуку. В цей же час залізниця купувала ці повітророзподільники по 35 300 грн оптом, тисячами штук.

УЗ могла купувати ці пристрої принаймні в 2,5 рази дешевше вже на українському ринку, але не стала. А фірми-прокладки колекціонували мультимільйонні замовлення, не маючи ні працівників, ні виробництва.

Але очевидно, багатомільйонної маржі від посередництва на російських деталях організаторам схеми здалося мало. І ці ж фірми-посередники починають поставляти інші деталі, які вже виробляються в Україні.

Жоден із цих виробників конкуренцію фіктивним фірмам ТОВ «Українська машинобудівна техніка» і ТОВ «Технорейлгруп» скласти не міг, адже тендерний комітет з будь-яких підстав відхиляв їх пропозиції. Навіть незважаючи на те, що ці пропозиції були вдвічі дешевше.

Наприклад, в одному з тендерів виробник «Дніпродзержинський сталеливарний завод» пропонує значно дешевше ціни на свою продукцію, але тендерний комітет відхиляє його пропозицію на безглуздому підставі відсутності сертифіката на позицію «дошка фірмова» загальною вартістю 6000 грн.

Замість того, щоб заплатити 2 мільйони гривень виробнику, УЗ платить 3,8 млн гривень посереднику.

Чи Знало керівництво «Укрзалізниці» про існування схеми?

Безумовно, знало. Так, у 2017-му після чергової публікації ГО «Zалізниці без корупції», до її керівника звернулася прес-секретар члена правління УЗ Іренеуша Василевського, який відповідає за ремонт і будівництво вантажних вагонів.

Прес-секретар заявила, що інформація є «неправильною» і про те, що УЗ незабаром надасть «не публічно» відповідь.

— Я думаю, нам варто розібратися до кінця, і по закінченню ми вам повідомимо, — запевнила прес-секретар члена правління.

Однак навіть через рік жодної відповіді в «УЗ» так і не надали …

Напевно, польським менеджерам платять мільйонні зарплати зовсім не для того, щоб вони колупалися «у брудній білизні» найбільшої державної компанії і за сумісництвом — годівниці владних структур, — вважає глава «ZБК» Володимир Доценко.

Що свідчить про фіктивність груп прокладок?

Так, на 1,5 року в закупівлі «Укрзалізниці» встановили гегемонію двох прокладок — ТОВ «Українська машинобудівна техніка» і ТОВ «Технорейлгруп». Але дуже скоро з’ясовується, що ці компанії існували тільки на папері.

Про це правоохоронні органи знали. Нацполиция, за зверненням СБУ порушила кримінальну справу і при перевірці рахунків фірми встановила, що тільки 20% коштів, отриманих від залізної дороги, йшли на закупівлю запчастин до рухомого складу. Решта нібито витрачалася на закупівлю побутових товарів і харчових продуктів. А за фактом просто перераховувалися на рахунки конвертаційних центрів для переведення в готівку.

Більше того, отримавши дозвіл суду на перевірку документів діяльності ТОВ «Українська машинобудівна техніка», слідчі встановили, що фірма відсутній за місцем своєї реєстрації. А при перевірці інформації про працівників встановили, що постачальник «Укрзалізниці» не має зареєстрованого спеціалізованого персоналу для виконання поставки такої продукції, як запчастини рухомого складу.

Після подальшої перевірки стають відомими шокуючі обставини — більшість продукції, яку постачали ТОВ «Українська машинобудівна техніка» і ТОВ «Технорейлгруп», підпільно виготовляли в таємному цеху на Полтавщині! Колишні у вживанні або непридатні запчастини перефарбовували, відновлювали і постачали як нові на вагонобудівні заводи «Укрзалізниці».

Фіктивні компанії легітимізували тіньовий ринок вживаних деталей на 400 млн гривень. Враховуючи, що на УЗ щодня розкрадають близько 150-170 вантажних вагонів, фіктивні компанії займалися тільки легітимізацією тіньового ринку вживаних деталей.

І ще кілька цікавих деталей. Участь в тендерах Укрзалізниці ТОВ «Українська машинобудівна техніка» і ТОВ «Технорейлгруп» приймали з одного комп’ютера, в офісі по вул. Матросова, 19, р. Кам’янське на Дніпропетровщині. Там же знаходилися документи учасників цієї схеми. Підпільне «виробництво» СБУ виявить ще в лютому 2018-го і повідомить, що в результаті його діяльності на залізницю проштовхнули неліквід запчастин на 400 млн гривень!

Але пройде зовсім небагато часу — і Генпрокуратура «поховає» резонансна справа … А учасники фіктивної схеми навіть відсудять гроші в УЗ за поставлений шлюб.

Офіційно ми не бачили постанови про закриття, але з весни минулого року відсутні будь-які рішення суду про цьому кримінальному провадженні, а з серпня ці фірми через суд стягнули з залізниці кошти за поставлений товар. Це свідчить про відсутність арешту рахунків і підозри для них з боку слідства. Тобто справа таки «злили», — коментує Даценко.

В тему: Переможцями в першому нафтогазовому онлайн-аукціоні стали ділки, пов’язані з Росією

Наступниками тіньових компаній стали … знову фіктивні фірми

Після арешту рахунків ТОВ «Українська машинобудівна техніка» і ТОВ «Технорейлгруп» куратори схеми наполегливо і швидко шукали альтернативні варіанти «прокладки». І особливо ніхто не заморочувався: наступниками «великого» справи стали ТОВ «Рокадатрейд», зареєстрована в приватному будинку на тренера з вільної боротьби Олександра Костюка, і ТОВ «Стар Пак Груп», документи якого також виявили в офісі по вул. Матросова 19 під час обшуків. На схемі також приєдналися ще дві прокладки ТОВ «Віс Груп Плюс» та ТОВ «Мантикора».

Таким чином, групування за 2,5 року раздерибанила більше мільярда гривень.

Вкрадений мільярд пішов на переплати за постачання російських запчастин і закупівлю підпільного неліквіду, замість нових деталей. Але ні один з органів не зміг зрушити схему з місця — настільки міцно вона оберігається у найвпливовіших кабінетах чиновників.

  • ТОВ «Українська машинобудівна техніка» — 330 млн грн
  • ТОВ «Технорейлгруп» — 211 млн грн.
  • ТОВ «Стар Пак Груп» — 220 млн. Грн
  • ТОВ «Віс Груп Плюс» — 156 млн грн
  • ТОВ «Рокадатрейд» — 111 млн. Грн
  • ТОВ «Мантикора» — 194 млн грн —

і це тільки одна зі схем, які і в даний час працюють в УЗ, незважаючи на гучні заяви про скорочення цієї державницької хвороби — божевільних розкраданнях.

Не обійшлося без «смотрящих» і «друзів» Порошенко в схемі «Укрзалізниці»

Загалом слово «смотрящий» за «Укрзалізницею» застосовно до 5 громадянам: Михайло Бейлін, Андрій Альоша, Станіслав Лісників, Сергій Шут та Владислав Лебедь, ввважае глава «ZБК».

В тему: Борис Ложкін і його друзі у владі: нічого особистого, тільки бізнес

Так, по кримінальній справі НАБУ про розкрадання на» Укрзалізниці «фігурують нардеп БПП Валерій Іщенко і тодішній радник глави Адміністрації президента Михайло Бейлін. Останній, нібито, здійснював негласний нагляд та сприяння у розкраданнях на «Укрзалізниці».

Ще одним «смотрящим» УЗ називають Андрія Альошу — близького до сім’ї Януковича. Вплив Альоші на «Укрзалізниці» підтверджував і міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Однак найбільш впливові «смотрящі», очевидно, — Станіслав Лісників, Сергій Шут та Владислав Лебедь. За словами голови правління УЗ Євгена Кравцова, з представником трійки «смотрящих» Станіславом Лесниковым його особисто познайомив Омелян. Однак той наполягає, що з Лісників з Кравцовим був знайомий раніше спільної зустрічі, а призначення Кравцова головою правління УЗ в Адміністрації президента України нібито лобіював саме Лісників.

— Кравцов сказав, що це я його познайомив зі Станіславом Лесниковым. Я твердо переконаний, що Станіслав Лісників знав його набагато раніше. Але знову-таки, це неважливо. В українській політиці є багато людей, які когось з кимось знайомили. Головне те, на кого вони працюють … Я знаю, що Станіслав Лісників раніше точно був в орбіті Євгена Кравцова, або Євген Кравцов був в орбіті Станіслава Лєснікова. Наскільки ця ситуація триває зараз, мені складно коментувати, оскільки я не контактую зі Станіславом Лесниковым. Хоча я чув відлуння розмов темних особистостей з бізнесом: «УЗ під повним контролем, давайте працювати разом». Сподіваюся, це — блеф, — зазначив Омелян в одному з інтерв’ю.

Нарешті, важливо відзначити: Станіслав Лісників, Сергій Шут та Владислав Лебедь фігурували у кримінальній справі СБУ про вплив на правління УЗ при надання «знижок» на тарифи вантажних перевезень для «Другої вантажної компанії в Україні» (укр.: «Друга вантажна компанія в Україні» — А), яка займається … російським транзитом.

Катерина Петренко, опубліковано на сайті телеканалу 24

На тему:


Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Последние новости

To Top